36 NCAC Student-Athletes Earn All-Region Honors

36 NCAC Student-Athletes Earn All-Region Honors

2017-18 USTFCCCA Indoor Track & Field All-Region Performers


The North Coast had 36 student-athletes recognized as 2017-18 All-Great Lakes Region Indoor Track & Field performers by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) on Monday, March 5th.

To be named All-Region, an athlete must either be ranked in the top-five of an individual event in the region according to final TFRRS data or be part of a top-three relay team.

DePauw and Wabash led all NCAC men's teams with with five all-region performers in each, while Oberlin and Ohio Wesleyan also had five all-region honors apiece tp pace the women's teams from the NCAC.

School Name Hometown/High School Event(s) School Name Hometown/High School Event(s)
ALL John Hughes Cold Spring, NY/Haldane Mile ALL Emily Forner Beaver, PA/Beaver 3,000 M
ALL Matt Svetz Meadville, PA/Meadville 5,000 M ALL Sarah Hevener Hilliard, OH/Bradley 5,000 M
DEN David Carter New Albany, OH/Westminster, CT TJ KEN Gillian Blackwell Redding, CT/Joel Barlow DMR
DPU Zach Batt Staffor, VA/North Stafford Mile & DMR KEN Molly Hunt San Anselmo, CA/Redwood DMR
DPU Paul Christian Glen Ellyn, IL/Glenbard West 5,000 M KEN Gracie Moses Great Falls, VA/Potomac DMR
DPU Cole Martin Noblesville, IN/Noblesville DMR KEN Rose Rumora Baltimore, OH/Pickerington North DMR
DPU Johnny Miller Evanston, IL/Loyola Academy DMR OBE Imani Cook-Gist Santa Monica, CA/Harvard-Westlake 60 M
DPU Pierce Sheehan Oak Park, IL/Oak Park-River Forest DMR OBE Lilah Drafts-Johnson Melrose, MA/Melrose 200 M & 400 M
OWU Jayson Blankenship Medina, OH/Medina Hep. OBE Linnea Halsten Madison, WI/East 5,000 M
OWU Ryan Lesmez Arlington, VA/Yorktown Mile OBE Monique Newton Sacramento, CA/Rancho Cordova SP & WT
OWU Nate Newman Chillicothe, OH/Zane Trace HJ & Hep. OBE Ana Richardson Eugene, OR/South WT
OWU Cade Richeson Worthington, OH/Thomas Worthington SP OWU Alyssa Acevedo Medina, OH/Medina 60 H
WAB Hayden Baehl Haubstadt, IN/Gibson Southern DMR OWU Emily Brown New Concord, OH/John Glenn Pent.
WAB Austin Ellingwood Pendleton, IN/Pendleton Hts. 400 M OWU Cirrus Robinson Ashland, OH/Ashland HJ
WAB  Sam Henthorn  Westfield, IN/Westfield  DMR  OWU Megan Sievers Strongsville, OH/Strongsville LJ
WAB  Tyler Ramsey  Beech Grove, IN/Beech Grove  DMR  OWU Morgan Smith Tiffin, OH/Calvert 800 M
WAB  Colin Rinne  Westfield, IN/Westfield  DMR  WOO Carolyn Webster Fredericktown, OH/Fredericktown HJ & Pent.
WIT Kenneth Mayes  Dublin, OH/Scioto  800 M         
 WOO Jack Petrecca  Willowick, OH/Eastlake North  HJ