2019-20 NCAC Men's Tennis Schedule/Results

Date Away Home Status Links
September
Sat. 7 Denison   Kenyon Invitational   TBA
  Kenyon   Kenyon Invitational   TBA
  Wittenberg 3 Taylor (Ind.) 5 Final
Sun. 8 Denison   Kenyon Invitational   TBA
  Kenyon   Kenyon Invitational   TBA
Sat. 14 DePauw Fall Invitational   DePauw   8:30 AM
  Ohio Wesleyan   Ohio Wesleyan Invitational   10:00 AM
  Findlay 3 Oberlin 4 Final
  Indiana-East 2 Wittenberg 5 Final
Sun. 15 DePauw Fall Invitational   DePauw   8:30 AM
  Ohio Wesleyan   Ohio Wesleyan Invitational   10:00 AM
  Wooster 4 Walsh 3 Final
Fri. 20 Wabash   Eastern Illinois Invitational   TBA
Sat. 21 Denison   Oberlin Invitational   TBA
  Allegheny   Oberlin Invitational   TBA
  Oberlin   Oberlin Invitational   TBA
  Wittenberg   Oberlin Invitational   TBA
  Oberlin Invite
  Wabash   Eastern Illinois Invitational   TBA
  Ohio Wesleyan   Oberlin Invitational   TBA
Sun. 22 Denison   Oberlin Invitational   TBA
  Allegheny   Oberlin Invitational   TBA
  Oberlin   Oberlin Invitational   TBA
  Wittenberg   Oberlin Invitational   TBA
  Oberlin Invite
  Ohio Wesleyan   Oberlin Invitational   TBA
Tue. 24 Allegheny 5 Mount Union 4 Final
Sat. 28 Grove City 1 Allegheny 5 Final
  Ohio Northern 4 Allegheny 5 Final
Mon. 30 Houghton 2 Allegheny 7 Final
 
October
Fri. 4 DePauw   ITA Regional Championships   TBA
  Kalamazoo College; Kalamazoo, Mich.
  Denison   ITA Regional Championships   TBA
  @ Kalamazoo College
  ITA Regional Championships   Wooster   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
  Allegheny   ITA Tournament   TBA
  Kenyon   ITA Regional   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
  Oberlin   ITA Regional   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
  Wittenberg   ITA Regional   TBA
  @ Kalamazoo, MI
  Wabash   ITA Central Region Tournament   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
Sat. 5 Denison   ITA Regional Championships   TBA
  @ Kalamazoo College
  DePauw   ITA Regional Championships   TBA
  Kalamazoo College; Kalamazoo, Mich.
  ITA Regional Championships   Wooster   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
  Allegheny   ITA Tournament   TBA
  Kenyon   ITA Regional   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
  Oberlin   ITA Regional   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
  Wittenberg   ITA Regional   TBA
  @ Kalamazoo, MI
  Wabash   ITA Central Region Tournament   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
Sun. 6 DePauw   ITA Regional Championships   TBA
  Kalamazoo College; Kalamazoo, Mich.
  Denison   ITA Regional Championships   TBA
  @ Kalamazoo College
  ITA Regional Championships   Wooster   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
  Allegheny   ITA Tournament   TBA
  Kenyon   ITA Regional   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
  Oberlin   ITA Regional   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
  Wittenberg   ITA Regional   TBA
  @ Kalamazoo, MI
  Wabash   ITA Central Region Tournament   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
Mon. 7 Oberlin   ITA Regional   TBA
  @ Kalamazoo, Mich.
 
January
Sat. 25 Wabash 0 Augustana (IL) 9 Final
  Illinois Tech 9 Wabash 0 Final
  @ Augustana
Fri. 31 DePauw 0 Indianapolis 7 Final
 
February
Sat. 1 Carnegie Mellon 7 Oberlin 2 Final
  Franklin 8 Wabash 1 Final
  Kenyon 5 Northwestern Ohio 2 Final
  Otterbein 5 Ohio Wesleyan 4 Final
  Ashland 4 Oberlin 3 Final
Thu. 6 DePauw 0 Chicago 9 Final
  XS Tennis
Fri. 7 Kalamazoo 9 Wabash 0 Final
  Ohio Wesleyan 1 Centre 8 Final
Sat. 8 Ohio Wesleyan 8 Transylvania 1 Final
  Earlham 9 Wabash 0 Final
Sun. 9 Kenyon 8 DePauw 1 Final
  Kenyon 9 Wabash 0 Final
Fri. 14 Wooster 0 Case 9 Final
  @ Cleveland, Ohio (Medical Mutual Tennis Pavilion)
  Oberlin 0 Case 9 Final
  @ Cleveland, Ohio (Medical Mutual Tennis Pavilion)
Sat. 15 Wittenberg 5 Ohio Northern 4 Final
  @ Nicholasville, Ky.
  Tiffin 5 Oberlin 4 Final
  Heisman Field House
  Earlham 5 Ohio Wesleyan 4 Final
  DePauw 7 John Carroll 2 Final
  @ College of Wooster; Wooster, Ohio
  Denison 3 Duquesne 4 Final
  Grove City 1 Ohio Wesleyan 8 Final
  Wittenberg 7 Transylvania 2 Final
Sun. 16 DePauw 5 Wooster 4 Final
  Aspen Racquet Club
  Wittenberg 8 LaGrange 1 Final
  @ Transylvania Invite
  Denison 3 Carnegie Mellon 6 Final
  @ Youngstown, Ohio
  Kenyon 6 Kalamazoo 3 Final
  John Carroll 1 Wooster 8 Final
  Aspen Racquet Club
Wed. 19 Ohio Wesleyan * ^ 0 Oberlin 9 Final
Fri. 21 Kenyon 4 Chicago 5 Final
  ITA D3 National Team Indoor Championship @ St. Peter, Minn.
Sat. 22 Hope 1 Wittenberg 5 Final
  South Regency Tennis Center (Miamisburg, Ohio)
  Wooster 6 Centre 3 Final
  @ Lexington, Ky.
  Rhodes 2 Denison 7 Final
  @ Nicholasville, KY.
  Earlham 0 Wittenberg 5 Final
  @ South Regency Tennis Center (Miamisburg, Ohio)
  Case 7 Kenyon 2 Final
  ITA Indoor Nationals - Consolation Semifinals @ St. Peter, Minn. (Gustavus Adolphus College)
Sun. 23 Wabash 0 Wis.-Whitewater 9 Final
  Rhodes 3 Wooster 6 Final
  @ Lexington, Ky.
  Denison 7 Centre 2 Final
  @ Nicholasville, Ky.
  Kenyon 4 Gust. Adolphus 5 Final
  ITA National Indoor Championships
Fri. 28 Rochester (N.Y.)   Oberlin   3:00 PM
Sat. 29 Wheaton (Ill.)   Wabash   10:00 AM
  Wis.-Whitewater   Ohio Wesleyan   10:00 AM
  Wittenberg   Case   12:00 PM
  Wis.-Whitewater   Wooster   3:30 PM
  @ Delaware, Ohio
 
March
Tue. 3 Earlham   DePauw   4:30 PM
Wed. 4 Ohio Wesleyan   Denison   4:30 PM
Fri. 6 Kenyon   Mary Washington   TBA
  @ Orlando, FL
  Hope   Wooster   12:00 PM
  Aspen Racquet Club
  Hope   Denison   5:00 PM
  @ Aspen Racquet Club, Wooster, Ohio
Sat. 7 Kalamazoo   Denison   TBA
  Anderson   DePauw   9:00 AM
  Principia   DePauw   5:00 PM
Sun. 8 Wittenberg   Washington and Lee   12:00 PM
Mon. 9 Dallas Baptist   Wooster   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Carnegie Mellon   Kenyon   TBA
  Berry College   Ohio Wesleyan   1:00 PM
  @ Hilton Head, S.C.
Tue. 10 Kenyon   Wesleyan (Conn.)   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Wittenberg   Guilford   2:00 PM
Wed. 11 Wabash   Brevard   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Wabash   Franciscan   11:00 AM
  @ Orlando, FL
Thu. 12 Millsaps   Wooster   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Stonehill   Wooster   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Wabash   Hampden-Sydney   7:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Sat. 14 Rose-Hulman   DePauw   9:00 AM
  Kenyon   Johns Hopkins   3:00 PM
  @ Orlando, FL
  Ind. Wesleyan   DePauw   5:00 PM
Sun. 15 Allegheny   Va. Wesleyan   8:30 AM
  Van der Meer Tennis Center @ Hilton Head Island, SC
  Bellarmine   DePauw   1:00 PM
  Wittenberg   Centre   2:00 PM
Mon. 16 Grinnell   Wooster   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Denison   Babson   12:00 PM
  @ Claremont McKenna College
Tue. 17 Hamilton   Wooster   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Denison   Sewanee   12:00 PM
  @ Claremont McKenna College
Wed. 18 Coe   Wooster   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Wittenberg *   Ohio Wesleyan   4:30 PM
Thu. 19 Southwestern (Tex.)   Denison   6:00 PM
  @ Claremont, Cailf.
Fri. 20 Allegheny   Earlham   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Denison   Redlands   5:00 PM
Sat. 21 Wabash   Rose-Hulman   2:00 PM
Sun. 22 DePauw   Union (N.Y.)   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Oberlin   St. Thomas (Minn.)   1:00 PM
  HIlton Head, SC @ Hilton Head, S.C.
Mon. 23 DePauw   St. Thomas (Minn.)   1:00 PM
  @ Hilton Head, S.C.
  Allegheny   Westminster   4:30 PM
Tue. 24 DePauw   Augustana (IL)   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
Wed. 25 DePauw   Oberlin   12:00 PM
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Kenyon * ^   Ohio Wesleyan   5:00 PM
Thu. 26 Grove City   Allegheny   5:00 PM
Fri. 27 DePauw   Emory   3:00 PM
Sat. 28 Case   Kenyon   TBA
  Wittenberg * ^   Wabash   1:00 PM
  Wooster   Denison   1:00 PM
Sun. 29 Allegheny   John Carroll   9:00 AM
  Wooster   Wittenberg   10:00 AM
  Allegheny   Case   1:00 PM
  @ University Heights, Ohio (John Carroll Univ.)
  Manchester   Wabash   3:00 PM
 
April
Wed. 1 Denison   Kenyon   4:30 PM
Fri. 3 Ohio Wesleyan   Rose-Hulman   5:00 PM
Sat. 4 Ohio Wesleyan *   Wabash   10:00 AM
  Wittenberg *   Oberlin   10:00 AM
  Oberlin Tri-Match
  Allegheny *   Wittenberg   10:00 AM
  Oberlin Tri-Match @ Oberlin, OH | Oberlin College
  Ohio Northern   Kenyon   5:00 PM
Sun. 5 Oberlin *   Wooster   TBA
  Allegheny   Ohio Wesleyan   9:30 AM
Tue. 7 Kenyon *   Wooster   4:00 PM
Wed. 8 Wittenberg * ^   Denison   4:30 PM
  PSU-Behrend   Allegheny   5:00 PM
Thu. 9 Ohio Wesleyan   Ohio Northern   4:00 PM
Fri. 10 Wittenberg * ^   DePauw   5:00 PM
  Denison *   Wabash   5:00 PM
Sat. 11 Wooster *   Allegheny   1:00 PM
  Denison *   DePauw   2:00 PM
Tue. 14 Wabash *   DePauw   5:00 PM
  Thiel   Allegheny   5:00 PM
Wed. 15 Allegheny   Franciscan   4:30 PM
Thu. 16 Wash. & Jeff.   Allegheny   5:00 PM
Fri. 17 Ohio Wesleyan *   Wooster   4:30 PM
Sat. 18 Wabash   Wooster   10:00 AM
  DePauw   Wash. Univ.   10:00 AM
  Allegheny *   Oberlin   1:00 PM
  Wittenberg   Wright St.   2:30 PM
Sun. 19 Denison   Oberlin   1:00 PM
  Allegheny *   Kenyon   2:00 PM
Fri. 24 Denison   NCAC Championship   TBA
  @ TBD
  Wooster   TBA   TBA
  NCAC Tournament @ Gambier, Ohio/Granville, Ohio
Sat. 25 Denison   NCAC Championship   TBA
  @ TBD
  Wooster   TBA   TBA
  NCAC Tournament @ Gambier, Ohio/Granville, Ohio
Sun. 26 Denison   NCAC Championship   TBA
  @ TBD
  Wooster   TBA   TBA
  NCAC Tournament @ Gambier, Ohio/Granville, Ohio
* Conference
^ Division